Фурната, хладилникът и мивката са основните части на една кухня, но винаги процесът на готвене бива придружаван с различни напръсквания по фурната и котлона от горещото олио и врялата вода. Понякога на котлона попадат частици храна, а за последствията от преварено и загоряло мляко няма нужда да говорим.
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Фурната е средството в нашата кухня, в която можем да приготвяме невероятни ястия, но и което е най-трудно и досадно за почистване. Наясно сме, че по техните страни и врати полепват множество мръсотия и миризми от храната, които са много упорити за изчистване. Нека ви разкажем по какви начини може да почистите фурната от мазнини и мръсотии в домашни условия, с минимални усилия и средства, които са ви под ръка за постигането на най-добър резултат.
Метод първи: С амоняк
Амонякът е в състояние ефективно да почисти старата мръсотия от фурната. В чаша с вода може да разредите чаена лъжица амоняк, нанасяйки получилия се разтвор върху повърхността на вътрешната част на фурната. Оставете мръсотията да кисне за петнайсетина минути. После с грубата част на гъбата за измиване или нежни движения с четка за зъби, мръсотията лесно ще бъде премахната. Не бива да използвате твърде много сила, за да избегнете повърхността да бъде надраскана.
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Метод втори: С оцет
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Оцетът чудесно ще отстрани по-съществени и застояли петна. Най-лесно е да бъде нанасян с пулверизатор, но можете просто да капете внимателно върху места с мазнина и сажди, като разпределяте течността с гъба. Оставете оцета да действа 15-20 минути след нанасяне, за да проникне в мръсотията и да я омекне. След като направите това, всички петна трябва да бъдат отстранени от повърхността без усилие.
Метод трети: Използвайте лимони или лимонена киселина
Принципът на действие е същият като предишния метод, тъй като активното вещество е навсякъде - киселината. Можете да капнете лимонов сок върху замърсеното място или да избършете с резен лимон. Друг вариант е лимонената киселина, която е предварително разтворена в малко количество вода. След нанасяне на продукта трябва да изчакате 15-20 минути и да се опитате да почистите внимателно повърхността на дъската с гъба. Когато използвате лимони като награда, получавате приятна миризма.
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
Могат разбира се и винаги да бъдат използвани домакински препарати. Най-важното е е да не се докосвате директно до тези вещества носейки винаги ръкавици. Популярността на народните средства обаче, се дължи на това че са по-малко токсични, на ниска цена са и леснодостъпни (по-голяма част от съставките, винаги са част от нещата които имаме подръка вкъщи), а по отношение на ефективността те често не са по-ниски от домакинските химикали. Надяваме се, тези три топ метода да ви помогнат!